ENDOL KULLANAN ARKADAŞLARIM.

2»

Yorumlar

• Elhamdulillah as yi saymazsak bünye sağlam benim. Midemde bir sıkıntı yaşamadım. Litrelik kolayı kafaya diken, tuzu keçiler gibi avuçla yiyen, acı biber beğenmeyip kimyasal sıvı biberlere cips batırıp yiyen birisi olarak üstelik. Vücudumdan bu yönde çok memnunum. Yaralarım normalden çok hızlı kapanır, doktorları bile şaşırtacak düzeyde. Gel gör ki bir tek şu hastalık işte beni köşe yastığına çevirdi .) Yoksa ben bu saatte pc başında oturup fıstık yiyip film izleyecek adam mıydım .)
  • Dua et ki film izlerken fıstık yiyorsun. Benim yanıbaşımda bir kase dolusu ilaç duruyor, filmin atmosferine göre pembe, sarı, yeşil Allah ne verdiyse içip duruyorum.

• emos dedi:
    @Filanca_Kişi  senin yan etkilerde bi degisikmis :D .
    Hem de ne değişik, :))  Endol ile Alice harikalar diyarı moduna geçmek, herkesin marifeti olmasa gerek.
    O değil iyiki bizim Cannabis konumuzu okumadı arkadaşımız, Yunus emre moduna geçermiş direk.  :))

İlginç hakikaten, Endol gözüme daha bi güzel göründü şimdi.  :whistle:
  • mono dedi
    O değil iyiki bizim Cannabis konumuzu okumadı arkadaşımız, Yunus emre moduna geçermiş direk.  :))

aman yok edin o konuyu...sebep olmayalim yaziktir :D
    (1) McKaya
  • emos dedi:
    aman yok edin o konuyu...sebep olmayalim yaziktir :D
    Ona zaten yasak, Endole devam.  ^-^
    (1) emos
  • Ben de kullandım Endol ama ben bir faydasını göremedim malesef...
  • mono dedi:
    Hem de ne değişik, :))  Endol ile Alice harikalar diyarı moduna geçmek, herkesin marifeti olmasa gerek.

Ya o da aslında yeni bir hikaye ama hiç anlatmayayım olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar listesindeyim zaten .)
    Şu kadarını söyleyeyim; Olmaz olsun öyle yan etki .)
    Başkanım sen de elime malzeme veriyorsun ama elleme diyorsun, olmaz ki .)
  • özlem48 dedi:
    Ben de kullandım Endol ama ben bir faydasını göremedim malesef...
    Aslında bende de her kullanımda fayda olmuyor. Ara sıra ağrı kestiği oluyor. En etkili şekilde olanı ise gece yatmadan iki tane atınca sabah biraz daha iyi kalkmak oluyor. Aç karnına alırsam eğer saydığım yan etkiler tavan yapıyor. İnsanların bir kaç hafta ağrımı kesiyor dediği kortizon dahi bende ancak 12 saatlik bir rahatlama yaptığını düşünür isek neyin kime ne zaman ne kadar süre sürekli iyi geleceğine dair bir standart yok gibi. Bu da sanırım hastalığın farklı evrelerde farklı sebeplerden ötürü farklı şekillerde ağrı vermesinden olabilir.
  • Stereo dedi: Aslında bende de her kullanımda fayda olmuyor. Ara sıra ağrı kestiği oluyor. En etkili şekilde olanı ise gece yatmadan iki tane atınca sabah biraz daha iyi kalkmak oluyor. Aç karnına alırsam eğer saydığım yan etkiler tavan yapıyor. İnsanların bir kaç hafta ağrımı kesiyor dediği kortizon dahi bende ancak 12 saatlik bir rahatlama yaptığını düşünür isek neyin kime ne zaman ne kadar süre sürekli iyi geleceğine dair bir standart yok gibi. Bu da sanırım hastalığın farklı evrelerde farklı sebeplerden ötürü farklı şekillerde ağrı vermesinden olabilir.
    Tabikide her ilaç herkese aynı etkiyi göstermez.bana doktorum geçen hafta  cymbalta ya başlattı.ağrılarımı tamamen kesti .çok şükür ağrısız uyanıyorum 1 haftadan beri bugünleri özlemişim.ağrısız sızısız uyanmak ne kadar güzelmiş....
  • özlem48 dedi:
    Tabikide her ilaç herkese aynı etkiyi göstermez.bana doktorum geçen hafta  cymbalta ya başlattı.ağrılarımı tamamen kesti .çok şükür ağrısız uyanıyorum 1 haftadan beri bugünleri özlemişim.ağrısız sızısız uyanmak ne kadar güzelmiş....
    Demek ki sizin ağrılarınız psikolojikmiş. 

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:

• Bulantı

• Baş ağrısı

• Ağız kuruluğu

• Uyuklama

• Yorgunluk

• Uyuma güçlüğü

• Baş dönmesi

• Kabızlık

• Boğaz iltihabı

• Kusma

• Mide yanması

• Geğirme

• İştah azalması

• Kilo değişimi (kilo kaybı veya artması)

• Hazımsızlık

• Karın ağrısı

• Baş dönmesi hissi (özellikle birden ayağa kalkınca)

• Kulak ağrısı veya kulak çınlaması (dışarıdan bir ses gelmemesine rağmen kulakta ses duyma)

• Bulanık görme

• Göz bebeklerinin büyümesi (gözün koyu renkli merkezi)

• Görme rahatsızlığı veya gözde basınç artması

• Gastroenterit (Genellikle virüsün neden olduğu orta dereceli ya da şiddetli mide bulantısı, kusma, kramplar ve ishalle kendini gösteren durum)

• Nefes kokması

• Kaygı duyma

• Tedirgin hissetme

• Anormal rüyalar görme

• Aklın karışması

• Gerçekte var olmayan şeylerin görülmesi

• Fazla esneme

• Motivasyon kaybı

• Cildin karıncalanması gibi uyuşma

• Her zamankinden farklı tat alma

• Dikkat bozukluğu

• Uyku kalitesinin düşüklüğü

• Kasların istemsiz hareketleri

• Huzursuzluk hissi

• Oturma veya ayakta durabilmede güçlük hissi

• Serotonin sendromu (aşırı mutluluk hissi, sersemlik, sakarlık, huzursuzluk, sarhoş gibi hissetme, sıcaklık, terleme veya kas sertliği hissine neden olabilen seyrek olarak görülen bir reaksiyon)

• Göğüste kalp pompalanmasının hissedilmesi

• Sıcak basması

• Terleme artışı

• Kızarma

• Tansiyon artışı

• El ve/veya ayak parmaklarında üşüme hissi

• Gece terlemeleri

• Soğuk terleme

• Titreme

• Cinsel problemler (sertleşmede problemler, ejakülasyon veya orgazmda değişiklikler, cinsel dürtüde azalma gibi)

• Şiddetli adet görme veya adetlerde düzensizlik ve menopozal semptomlar

• Çürüme eğiliminde artış

• Güneş ışığına hassasiyet

• Kas ağrısı

• Kas sertliği

• Kas spazmı

• Çene kasının çekmesi ve kasılması

• Normalden fazla idrara çıkma isteği

• Geceleri idrara çıkma isteği

• Anormal idrar kokusu

• Dişleri gıcırdatma

• Sıvı kaybı

• Sıcak/soğuk hissetme

• Susama

• Boğaz ağrısı

• Burun kanaması

• Tiroid bezinin az çalışması

• Göğüs veya mide ağrısı

• Yürüyüş tarzında anormallik

• McKaya dedi:

malesef psikolojik değil öyle olsaydı keşke ...AS yumuşak doku ve kas romatizmasına sebep olmuş.şuaralar ağrılarım çok şiddetli olmasının sebebi fibromiyaljinin AS yi tetiklemesiymiş...cymbaltayı fibromiyalji için kullanıyorum.TNF ye devam ayrıca 1ay sonra kontrole çağırdı zaten...
    (1) mono
  • özlem48 dedi:
    McKaya dedi:
    Bu ironik bir cevaptı. Öyle olmadığını, olmayacağını en iyi bizler biliriz. Ama depresyon ve stresle mücadele bu hastalığın olmazsa olmazı.

özlem48 dedi:
    AS yumuşak doku ve kas romatizmasına sebep olmuş.şuaralar ağrılarım çok şiddetli olmasının sebebi fibromiyaljinin AS yi tetiklemesiymiş...
    İşte bu cümleyi anlamadım.
    AS mi Fibromiyaljiye sebep olmuş? Fibromiyalji mi AS'yi tetiklemiş.
    Bir hekimin bu cümleyi kurması abes.
    Bu mesele bilimi aşar. Çözse çözse istişareye yatan @mono ile @Filanca_Kişi ;çözer. 
    (1) mono
  • Hocam araya girmek istemedim ama yukarıda saydığın seçmen listesi kadar uzun listenin bir çoğu bende hasıl oldu. Hayatımda ilk defa bir oluşumun bu kadar net ve hakkını vererek taraftarı oldum, o da ancak bir hastalık olabildi .)
    (1) mono
  • McKaya dedi:
    Bu mesele bilimi aşar. Çözse çözse istişareye yatan @mono ile @Filanca_Kişi ;çözer. 
    Yok abi o cümle bizide aşar, :))  Dr.umuz Anti-TNF çi o kesin, ondan vaz geçmeyecek gibi görünüyor, benim bildiğim AS final hastalıktır, ağadır, bir şeyler ona dönüşür ama o bir şeylere dönüşmez, o hep bâki kalır, yeri sağlamdır. 
    Bir şeyleri tetiklemesi değilde, bir şeylerin de onunla beraber olması bana en mantıklısı geliyor. Hasılı dr. doğru etmiş, sadece AS odaklı mücadele zaten, büzlerin en büyük handikapı, Anti-depresanları desen oldum olası konuşuyoruz ama Romatoloji o konuda oldukça ketum.
    Kendi yazmıyor, yazana da göndermiyor.
    Bu kadar uyku sorunu çeken var, kaçına uyku hapı, veya rahatlatıcı anti-depresan gibi şeyler verilmiş. Endol, Salozpryn vs.

Hasta uyamıyorum diyor, bunları veriyorlar  :))  sabaha kadar, davul gibi gerilerek gelde uyu, yav şöyle adam gibi, rahatlatıcı bir şeyler verin de uyuyalım, yok o da yassak.
    Dinliyorlar ama duymuyorlar, ne denilebilir ki.

Yalnız @özlem48 in ağrılarının geçmesine sevindim, AS den başka tarafa dönmek bile, çok fark ediyormuş, zaten bizler AS dedikleri gün diğer sorunların üzerlerini örttüler, bunu bilir bunu söylerim.  :(
  • Endol hapımı sabah 1 akşam 1 olarak içiyorum..Öğleni kaldırmak zorunda kaldım..Baş dönmesi ve çok çarpıntı yaptığı için öğlenleri 2 gündür içmiyorum gerçi akşama doğru sol elime ağrı girip kasılmaya ve sırtıma göğsüme ağrılar yavaş yavaş gelmeye başlıyor dayanmaya çalışıyorum..İlaç mideme dokunduğu için iştahım kesildi acıkıyorum ama yiyemiyorum..
    ---
    Endol hapını kullandığımdan bu yana benim duygu durumum değişti..Bazen enerji doluyum ama bazende çok fazla duygusallaşıyorum ağlamaya hazır hale geliyorum..gece rüyalarım berbat dün gece yarısı rüyamda ipe sapa gelmez bir rüya gördüm birine çok alınmışım ağlayarak uyandım gözümden yaşlar geliyordu gece yarısı kalktım hala abuk sabuk rüyanın etkisindeydim oturdum ağladım.. ben aklı başında insan gitti çift karakterli biri geldi 
  • @ARZU123  senin dedigin o durumlari bende,salozoprin yapmisti..olur olmaz şeylere agliyordum.gözünun uzerinde kaş var diyeni dövecek hale gelmiştim.ayni şeyleri ablamda yasamisti ve benim zorumla iki ayda bırakmıştı ilaci .zavalli ben bir yıl kullanmistim :-[
  • Endol antidepresan tarzı bir ilaçmı
  • hayir romatizmal bir ilac ve agri kesici.
    endol haricinde ne kullaniyorsun acaba
  • McKaya dedi:
    AS fibromiyaljiye neden olmuş tekrardan söylüyorum.ŞUAN oluşan ağrılar fibromiyaljinin neden olduğu ağrılarımış.Fibromiyalji AS tetiklemiş dedim çünkü TNF tedavisi görmeme rağmen kalça ağrım hat saffadaydı.TNF sayesinde baskılanan AS aktif hale geldi çünkü.Haa ayrıca buraya yazmadım ama 25 günden beri uykuya dalmakta zorlanıyorum bacaklarımda değişik tarzda sızlamalar oluyor.Sırtım omzumda geçmeyen ağrılar bütün gün devam eden sağ kalça ve bacak ayrıca sağ ayak bileği ağrısı,dirsek ve el bileğinde sızlama.....Bu şikayetlerle gittim ben kontrole orada doktorumun muayenesi çok sancılıydı...Nokta atışı yapar gibi bütün agrıyan yerleri buldu...Bunların sonucunda fibromiyalji olduğuma karar verildi.Sonuç olarak AS nin yanında birde FİBROMİYALJİ rahatsızlığım var..Ama cymbalta sayesinde ağrılarım yok denecek kadar azaldı.1 haftadan beri iyiyim ve sabahları ağrım olmadığı için mutlu uyanıyorum ve güne pozitif başlıyorum...Bilimi aşan bir mesele yok yani...Umarım bu defa anlamışsınızdır....

• mono dedi:
    Yalnız @özlem48 in ağrılarının geçmesine sevindim, AS den başka tarafa dönmek bile, çok fark ediyormuş, zaten bizler AS dedikleri gün diğer sorunların üzerlerini örttüler, bunu bilir bunu söylerim.  :(
    Benim için sevindiğinize bende çok sevindimmmm...Çeken biliyor bu ağrıları...Haklısınız dokturun TNF den vazgeçmeye niyeti yok...ama yapacak birşey de yok işin uzmanları onlar vardır bir bildikleri...AS den başka tarafa dönmedi hiçbirşey sadece yanına FİBROMİYALJİ  diye kardeşi geldi.Son verdiği ilaçla iyiyim...hastalığın kesin tedavisi yok zaten ama ağrıları geçiren ilaçlar var ve o ilaçlara sımsıkı sarılmaya karar verdim...Ağrısız günlerimi özlemişim.MUTLU uyanmayı özlemişim...
  • özlem48 dedi:
    McKaya dedi:
    Bilimi aşan bir mesele yok yani...Umarım bu defa anlamışsınızdır....
    Ben de Boanthropy sendromu olduğu için yine anlamadım. 
    Anlayanlar anlamayanlara anlatsın.
  • McKaya dedi:
    Ben de Boanthropy sendromu olduğu için yine anlamadım. 
    Anlayanlar anlamayanlara anlatsın.
    Öküz sendromunda anlamama problemleride oluyormuş demekki bilmiyordum bak bunuda öğrendim.Üzüldüm sizin için çok geçmiş olsun.Kendinizi büyük baş sanmanız ne kadarda kötü bir durum.Ciddi bir rahatsızlık olduğunu duymuştum.Allah şifa versin size.... 
  • emos dedi:
    hayir romatizmal bir ilac ve agri kesici.
    endol haricinde ne kullaniyorsun acaba
    Endol dışında..sabah troid hormon ilacım...tansiyon ilacım şeker ilacım kolestrol ilacım var da var yani..benim en büyük derdim kalp çarpıntısı çok kötü yürüsem merdiven çıksam yada konuşssam çok daha kötü oluyorum bayılıcak gibi oluyorum..bu arada iş teklifi geldi pazartesi başlıycam ama bu çarpıntılar başlıyınca arada ağrıda bazen vurunca benim moral yerlerde :( 

• McKaya dedi:
    ... Anlayanlar anlamayanlara anlatsın.
    Abi sen böyle anlamıyorum, anlamıyorum dedikçe ben iyi şüphelendim, bu iş senin kulunç ağrısı deyipte, altından Rhomboid Majör çıkarıpta, bizim ters köşe olmamıza benzeyeceğe benziyor.  :uyy: 
    Anlamıyorum dememi zaten hiç söylediğin gibi almadım vesselâm. 
  • Sevgili @mono ;

Bu sitede ilk yazdığımız yazıları serverlerin tozlu disklerinde bıraktığımızdan beri yüzlerce kez tanık olduğumuz; "Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan" tartışmasının yumurtadan her çıkan civcivle tekrarlanmasından sıkıldım.

Bilimsel bir makaleyi sonuna kadar okumayı zul sayıp, Facebook Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Fakültesi, sabahtan akşama zıkkımlananlar ana bilim dalı grubunda günde 30 kere dürttüğü büzük dudak özçekim salağının söylediklerini muteber kabul edenlere tahammül edemiyorum.

Basit bir ironiyi anlamak ve kıssadan hisse çıkartmak yerine, youtube doktorası yapmış hasta edasıyla kendine yardım etmek isteyenlere haddini bildirmek(!) gayretkeşliğindekilerden bıktım.

Dolayısıyla Anlamadım, Anlamıyorum, Anlamayacağım.

Anladığım bir tek şey var. AS bazı bünyelerde Dunning-Kruger sendromu' na yol açıyor.

Cornell Üniversitesi'nin iki psikoloğu Justin Kruger ve David Dunning’in tanımladığı bir algılamada yanlılık eğilimidir.

Bu varsayımda iki bilim insanı,"Yanlış sonuçlara veya talihsiz seçimlere varanlar, sonuçların yanlışlığını veya seçimlerinin talihsizliğini anlayabilecek yetkinlikte de olmayabilirler." görüşünü savunmaktadır.

1. Yetkin olmayan insanlar becerilerine aşırı değer biçme eğilimindedirler.
    2. Yetkin olmayan insanlar diğer insanlardaki gerçek beceriyi fark edememektedirler.
    3. Yetkin olmayan insanlar kendilerindeki yetersizliğin boyutunu görememektedirler.

Sonuç olarak insanlar, bir konu hakkında ne kadar az biliyorsa, o konu hakkındaki az olan bilgisi aslında ne kadar az bilgi sahibi olduğunu fark etmesini engellediği gibi, sanki konuyla ilgili her şeyi biliyormuşçasına bir özgüven kazandırmaktadır.

• sanki konuyla ilgili her şeyi biliyormuşçasına bir özgüven kazandırmaktadır.

he valla iyiki google amca var.yoksa bahsettiginiz sendromu nerden bilecektik .sagolun sizin sayenizde de bazi seyleri ogrenip laf kalabaligi yapma şansi doguyor bazilarina sayın Muzo :tamam:

• McKaya dedi:
    Basit bir ironiyi anlamak ve kıssadan hisse çıkartmak yerine, youtube doktorası yapmış hasta edasıyla kendine yardım etmek isteyenlere haddini bildirmek(!) gayretkeşliğindekilerden bıktım.

Anladığım bir tek şey var. AS bazı bünyelerde Dunning-Kruger sendromu' na yol açıyor.
    Bence de bu kısım oldukça net.  :)
    (2) emos Mery
  • 4. Eğer bu yetkin olmayan insanlar becerilerini geliştirmek üzere eğitilirlerse, geçmişteki eksikliklerini fark edip kabul etmektedirler.

• McKaya dedi:
    Sevgili @mono ;

Bu sitede ilk yazdığımız yazıları serverlerin tozlu disklerinde bıraktığımızdan beri yüzlerce kez tanık olduğumuz; "Tavuk mu yumurtadan çıkar, yumurta mı tavuktan" tartışmasının yumurtadan her çıkan civcivle tekrarlanmasından sıkıldım.

Bilimsel bir makaleyi sonuna kadar okumayı zul sayıp, Facebook Üniversitesi, Gıda Mühendisliği Fakültesi, sabahtan akşama zıkkımlananlar ana bilim dalı grubunda günde 30 kere dürttüğü büzük dudak özçekim salağının söylediklerini muteber kabul edenlere tahammül edemiyorum.

Cornell Üniversitesi'nin iki psikoloğu Justin Kruger ve David Dunning’in tanımladığı bir algılamada yanlılık eğilimidir.

Bu varsayımda iki bilim insanı,"Yanlış sonuçlara veya talihsiz seçimlere varanlar, sonuçların yanlışlığını veya seçimlerinin talihsizliğini anlayabilecek yetkinlikte de olmayabilirler." görüşünü savunmaktadır.

1. Yetkin olmayan insanlar becerilerine aşırı değer biçme eğilimindedirler.
    2. Yetkin olmayan insanlar diğer insanlardaki gerçek beceriyi fark edememektedirler.
    3. Yetkin olmayan insanlar kendilerindeki yetersizliğin boyutunu görememektedirler.

Sonuç olarak insanlar, bir konu hakkında ne kadar az biliyorsa, o konu hakkındaki az olan bilgisi aslında ne kadar az bilgi sahibi olduğunu fark etmesini engellediği gibi, sanki konuyla ilgili her şeyi biliyormuşçasına bir özgüven kazandırmaktadır.

:super: güzel yazı olmuş...
Yorum yapmak için Oturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

nesem61 columdollery berniecemusse shant0161 darbywcv joiemarsh nourah adil histik