HUMIRA

erdalerdal 1
kategorisi Anti-TNF
Ben 40 yasindayim,hemen hemen 10 seneden faza as var ben'de hic ciddiye almadim uzun zamandir.ayak bileklerimde cok siddetli agrilarim var bazen hic yuruyemiyorum bile.Su an doktorlar (tnf) diyorlar.ama verem testi yaptilar positif cikti su an 8-9 ay antibiotik tedavisi uygulayacaklar.Humira hakkinda bilgi edinmek istiyorum.tesekkurler
«13456

Yorumlar

• slm bende humira kullanıyorum crohn hastalığı için verem testi bendede yapıldı ppt testi yapıldı kolumda hafif şişlik oluşmuştu ama hergün i.n.h adında ilaç kullandım anti tüberkiloz ilacı demek istediğim şu humira alırekn artık hergün bir tane i.n.h almalısınız
  • bana doktorum humira verdi bende ppd testi yaptırdım 16 mm cıktı bu yuzden INH ilacına bende basladım yaklasık ilaca başlayalı 15 gun oluyor ve kan tahlılı yaptırdım ast ve alt degerlerıne baktırdım hersey normal cıktı ilaca devam edıyorum. bu ılaç karacıgerı etkılıyor ast ve alt degerlerını. 1 hafta sonra 21 . gun dolacak ve ilk iğneyi humirayı yapacğız INH ile bırlıkte B vitamını kulanıyorum bilginize doktorum önerdi.
  • eceece 79 Istanbul
    Merhaba biraz evvel adminlerimizden birinin anti tnf kullananların tecrübelerini paylaşmalarını isteyen bir mesajını okudum ve uzun süredir sitede yazmadığımı farkettim  :( ben remicade ile başladım 1 sene sonunda faydası azalmaya başlayınca doktorumun önerisiyle humiraya geçiş yaptım. Dört seneyi aşkın bir zamandır humira kullanıyorum ve gerçekten çok rahatım. Amacım ilacı övmek yan etkisi yok demek değil ama ben yan etki görmedim ve gerçekten rahatım.Geçen ay bir operasyon yüzünden ilaca bir ay ara verdim ve inanılmaz ağrılarım oldu.Birde bende sadece AS yok aynı zamanda crohn var ve şikayetlerim çok arttı senelerdir yaşamadığım ağrılar ve kanamalar başladı iğnemi yaptıktan bir gün sonraysa çabucak düzelmeye başladım.Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar hepimize sağlıklı günler diliyorum...
  • teşekkür ederim Ece,Bazen, soru soran arkadaşlar cevaplarını bulduktan sonra ortalıktan kayboluyorlar :) Halbuki onların sordukları soruları, yeni gelenler sormaya devam ediyor. Aynı sorular bitmiyor.Anti-Tnf konusu da böyle. Uzun vadede ne tip etkilerle karşılaşıyor arkadaşlarımız ve uzun vadede de memnun kalıyorlar mı (ve ilk kullandıklarındaki etkiyi alıyorlar mı) diye merak ediyoruz.Lütfen zaman zaman tekrar yazıp tecrübelerinizi paylaşınızsevgiler,Cüneyt
  • Merhaba. Ben de yaklaşık 2 yıl humira kullandığım için yazmak istedim. Humira'yı kullanmaya başlamadan önce çok şiddetli ağrılarım ve tutukluklarım vardı yerimden kıpırdayamaz duruma gelmiştim. Humira'ya başladığım andan itibaren ve kullandığım süre boyunca çok iyi oldum. Önceden çok zayıftım Humira sayesinde hem kilo aldım hem de sanki vücdumun bütün sistemleri düzene girdi. Ama daha sonra kendimi iyi hissettiğim ve yan etkilerinden dolayı annemin ısrarları üzerine bıraktım. Bırakmamla birlikte kısa sürede tekrar kilo kaybettim ve ağrılarım ortaya çıktı. Şu anda da kullanmamak için direniyorum ama nereye kadar böyle gider bilmiyorum. Ömür boyu bir ilaca bağımlı olma düşüncesi de beni kötü etkiliyor.
  • Merhaba ben de 16 senedir salazopryn kullandım yasım 30 ağrılarımı bastırmaya ve crp nin dusmesene yeterli olmadı. Bugün ilk humira'mı kullandım. Verem ilacı da kullanıyorum. İgneyi kullanmaya devam ettikçe gelişmeleri aktarmaya çalışacağım. Umarım ağrılarım son bulur ve endol medol kullanmak zorunda kalmam :) bu arada ppd testim 1mm çıktı bu iyimi kötümü öğrenmedim.
  • Merhaba ben de 16 senedir salazopryn kullandım yasım 30 ağrılarımı bastırmaya ve crp nin dusmesene yeterli olmadı. Bugün ilk humira'mı kullandım. Verem ilacı da kullanıyorum. İgneyi kullanmaya devam ettikçe gelişmeleri aktarmaya çalışacağım. Umarım ağrılarım son bulur ve endol medol kullanmak zorunda kalmam :) bu arada ppd testim 1mm çıktı bu iyimi kötümü öğrenmedim.
    İlk iğneyi vurunduğum gün ağrılarım kayboldu. Kasıklarımda sırtımda boynumda öyle ağrılar vardı ki hemen hemen hepsi kesildi özellikle bıçak gibi batan gece uyutmayan yüksek volüm ağrılar gitti 14 gün boyunca bu böyle oldu. Bugün 2. İgneyi vurundum. Gayet iyiyim. Ağrılarım hakkında sanki bugüne kadar hastalığın omuriliğimde yaptıgı degisiklikten dolayı arkaya doğru gerildiğimde sırtımda ufak bir ağrı oluyor ve diğer bölgelerde aynı sekilde. En güzeli dayanılmaz olan kasık ağrılarımin kaybolması. İlacin hissedebildigim bir yan etkisi olmadı. 15 gün sonra kontrolum var. Umarım hep böyle gider.
  • selam arkadaşlar... anti tnf iğnelerinde kararsız biri olarak deneyimleri büyük bir merakla okuyorum lütfen daha detaylı paylaşımlara devam edin... bu arada ordic salazozprini 16 sene kullandım diye yazmışsın bu sürede süreklimi içtin ? ara vermişsindir herhalde.. :) kontrollerin ve süreçten bilgi verin lütfen... %50 %50 kararsızım %1 değişiklik karar olacak çünkü :)
  • salazoprın içen arkadaslara bir sorum olacak ilaç tam olarak ne yapıyor agrıyımı kesıyor yoksa hem agrıyı kesip hemde iltihaplanmayı azaltıyormu nedır bunun aslı
  • valla bana bişey yapmadı:)kestim bende 3 aydan sonra,çünkü ilişki bi yere gitmiyo:)ısrarcı olmadım ama faydasını gören yokmu var elbet,benle kimyası tutmadı ama...
  • McKayaMcKaya 2,571 İstanbul
    Ben de elektrik alamadım.
  • Salazopryni 98 yılından beri sürekli kullandım sabah 2 aksam 2. Faydasını gördüm mu bilmiyorum hiç yan etkisinizde görmedim. Ama hastalığım ilerlemeye devam etti basta Romatoid Artrit idi teşhisim ama şimdi as. Ayrıca sedimantasyonum hiç düşmedi. Bakalım bu ayın 15 inde kontrolum var. İlactan evvel arabaya biterken zorlanıyordum, sabahları lavaboya eğilip yüzümü yikayamiyordum. Son zamanlarda kasiklarimdaki ağrılar yüzünden kimildayamiyor akşamları uyuyamiyordum. Endol felan nerye kadar ağrıyı maskeleyerek. 30 günlük bebeğimiz var, beşiğe eğilip kucağıma alabiliyorum güzel bir sey bu. Umarım ilacı kesmek zorunda kalmam. İlac ile olan teccubelerimi paylaşmaya devam edeceğim.
  • 2 aydır humira kullanıyorum aynı anda i.n.h de kullanıyorum. Bir kaç haftadır karaciğer enzimlerim ALT ve AST 4-5 kat normal degerlerinin üzerine çıktı. Doktorum i.n.h ilacını kesmemi söyledi. Bir hafta sonra tekrar kontrolum var. Humiraya gelince ağrısız hayata o kadar alıştım ki :) umarım bırakmak zorunda kalmam. Gece ağrıdan uyuyamayan ben şimdi merdivenleri koşarak çıkıyorum.  İnsallah hep böyle gider
  • arkadaşlar ben 6 aydır humira kullanıyorum gunduzlerı cok ayakta kaldıgım zaman iğneyı kullanmama rağmen sabahları kalkmama 1 yada 2 saat kala yatakta agrım oluyor kaltıktan 1 saat sonra agrı azalıyor eger 1 gun once cok ayakta kaldıysam ve dınlenemedıysem ayakta kalcada yada omurgada topukta nereyı yakalarsa agrı oluyor sızlerden de yasayan varmı mesela bu salı gunu ığneyı vurdum carsamba persembe cok ayakta kaldım hıc dınlenemedım ıgnenın hıç etkısını gormedım yatakta agrım bu hafta hep oldu bu sekılde bır tecrube yasayan varmı yoksa vucut bagıdsıklık mı kazandı humıraya bu arada ben humırayla bırlıkte herhangı bır agrı kesıcı ılaç almıyorum sadece kullandıgım 14 gunde 1 humıra ve inh ilacı bu kadar.
    Ağrılarım benim oldukça azaldı. Hala var ama bu bile yeniden doğmuş gibi hissetmeme yetiyor. Bugün uzun süre bisiklet kullandım ve harikaydi. Ben şimdi İnh karaciğer enzimlerimi artırdığı icin ara verdik. İnsallah humira iğnesini hiç kesmek zorunda kalmam.
  • criticscritics 164 Ankara
    sn ordic oyle veya bu şekilde guzel haberler almak moral duzeltiyor. umarım ve inşallah bu şekilde ve problemsiz olarak tedavinize devam edersiniz. kimbilir belki birgun buna ihtiyac kalmadan ilacı bırakıp sağlıklı gunlerinize donersiniz.. bu tabi bir dilek. bildiğim bir konu değil aslen :)
  • HERKESE MERHABA..1 AYDIR BENDE HUMİRA KULLANMAYA BAŞLADIM.İLK DOZU ALDIĞIM GÜN BOĞAZIM TIKANDI KULAKLARIM TUTULDU 1 SAAT SONRA KENDİMİ İYİ HİSSETMYE BAŞLADIM... SONRADA KENDİMİ ACAYİP HİSSETMEYE BAŞLADIM.SANKİ FARKLI BİR BOYUTTAYIM.HALSİZLEŞTİM YATAĞIMA GİDİP UZANDIM VE  UYUDUM GÖZÜMÜ AÇIP BAKTIĞIMDA SABAH 7 OLMUŞ,ARKADAŞLAR 1 GRAM AĞRIM YOK TUTUKLUK YOK GECE TERLEMESİ YOK. 15 YILDA İLK DEFA DELİKSİZ UYUDUM.KOŞARAK İŞİME GİTTİM. 1 AYDIR DÜNYAYA YENİDEN GELDİĞİMİ HİSSETTİM. MONO ABİ  TAM 15 YIL SABRETTİM SAVAŞTIM MİDEM ÜLSER OLDU... 70 KİLODAN 55 KİLOYA DÜŞTÜM EN UFAK DARBE ALDIĞIMDA KEMİKLERİM YA KIRILIYORDU YADA YERİNDEN ÇIKIYORDU       .OT,KÖK,AĞRI KESİCİ İLAÇLAR KREMLER KAPLICALAR HEPSİ FASA FİSO...                                                                                                                          10 AS LİDEN EN FAZLA 2 AS Lİ HAYATINI BUNLARLA İDAME ETTİRİR. GERİYE KALAN 8 HASTA İĞRENÇ AĞRILARLA GECE TERLEMELERİ İLE SİNİRLE STRESLE KENDİNE OLAN GÜVEN KAYBIYLA,HANİ DERLER YA BİZİMKİDE YAŞAMAK MI ? FELSEFESİ İLE YILLARINI ÇÜRÜTÜP ÇÖPE ATAR... GİDİN HEMEN TNF KULLANIN DEMİYORUM.BEN TNF KULLANMAK İÇİN 3 AY TAKİP EDİLDİM AKCİĞER RÖNTGENLERİ KAN İDRAR TAHLİLLERİ KORUYUCU İLAÇ ALINDIKTAN SONRA 3 PROFUN ONAYINDAN SONRA KULLANDIM.VÜCUDUNDA EKSİK BİR ŞEY VEYA OLAĞANÜSTÜ BİR REAKSİYON GÖRÜLDÜMÜ YAZMAZLARDA KULLANDIRTMAZLARDA. PPD TESTİM 16 ÇIKTI DİYE 1 AYDA 4 KERE HASTANEYE ÇAĞIRDI YAKINDAN TAKİP ETTİLER.DOKTORUN ADAM OLACAK ADAM... DİNİ İMANI PARA OLMUŞSA O DOKTORDAN SANA FAYDA GELMEZ.DEĞERLİ YÖNETİCİLERİMİZE VE FORUMDAKİ HERKESE SEVGİLER SAYGILAR.GELİŞMELERİ SİZLERLE YİNE PAYLAŞIRIM.AĞRIM YOK DİYE KAÇMAK YOK... :)
    Umarız her şey iyi gider. Bu haberler moralimizi düzeltiyor.Senin kaçmayacağını biliyoruz. Ne de olsa eski TOPRAK'sın. :)
  • Merhaba arkadaşlar pazartesi randevum var. 3 aylık yazacak galiba dr bu sefer. her şey çok güzel gidiyor. Tek sorun değerli doktorumun bu ay 1,5 aylık izine çıkması ve ardından istifa ederek özel hastaneye geçecek olması :( istanbulda romatoloji doktoru sayısı çok az fakat hasta sayısı çok fazla. Doktorum kimseyi geri çeviremediği için günde 100 hastadan fazlasını muayene ediyordu. Sonunda 'tükenmişlik sendromuı'na oda yakalandı galiba. İnş. fikrinden vazgeçer. hastalığıma gelince sanki hasta değilim. zaten bu aralar i.n.h yi de sabahları almıyorum. ilaç felan yok ya yıllardır aynı sağlıklı insanlar gibiyim. hiç bir merdiveni yürüyerek çıkmıyorum. muhakkak koşuyorum. çalıştığım yer ataköy (bisiklet binmek için harika bir yer)de gün içerisinde fırsat buldukça bisiklete biniyorum. Bir de şunu fark ettim. Ağrılarımın şiddetli olduğu zamanlarda kendimi ister istemez mutsuz asabi hissediyordum. Muhakkak bağlantısı olsa gerek, çünkü şimdi çok enerjiğim ve bu dışarıdan belli oluyor :)
  • OmerNaciOmerNaci 9 Balıkesir
    merhaba arkadaşlar.anti TNF'le tanışmam yaklaşık bir yıl kadar önce Enbrel'le başladı ve non-steroidlerle midemi deldiğim onca yıla gerçekten kahrettim.alır almaz ne ağrım kaldı ne de beni yiyip bitiren halsizliğim,uyku düzensizliğim.diğer arkadaşların da belirttiği gibi kaybettiğim kilolarımın bir kısmını da geri aldım (her ne kadar tercih etmediğim bölgelerimde olsa dahi :)) ) fakat Enbrel bende birtakım cilt reaksiyonları yarattığı için (sedef,egzema vb.) yaklaşık bir ay önce Marmara üniv. de Prof. Dr.Tuncay Duruöz hocamın tavsiyesiyle Humira'ya döndüm.henüz ikinci dozu uyguladım ve umuyorum olumlu reaksiyon alırım.ağrı kesicilerle de yolum bir daha kesişmez.herkese acil şifalar.
  • sevgilersevgiler 780 Eskişehir
    merhaba naci.ısrarla kudretnarını araştır diyorum.bu egzama ve sedefine çare olabilir.denemende yarar var.ve mide ve barsak problemlerinde on numara.kendimden biliyorum.en azından bu hastalıklarına bari çare olur inşallah.yan etkisi olmayan süper bişey yaratmış allah.
  • OmerNaciOmerNaci 9 Balıkesir
    merhaba naci.ısrarla kudretnarını araştır diyorum.bu egzama ve sedefine çare olabilir.denemende yarar var.ve mide ve barsak problemlerinde on numara.kendimden biliyorum.en azından bu hastalıklarına bari çare olur inşallah.yan etkisi olmayan süper bişey yaratmış allah. valla haklısın.ilk işim o olacak,sağolasan :)
  • Merhaba, ben humira'yı kullanmaya devam ediyorum. Ağrılarım hala sıfıra yakın. INH kullanmayı bıraktım, doktorum quantiferon testi sonucuna gore tekrar kullanmama gerek olmadıgını söyledi. Gayet iyiyim. Sadece bende son 2-3 senedir yaz aylarında güneş alerjisi vardı. Kollarım kaşıniyordu. Bu yılda aynı sey oldu, dikkat ediyorum mümkün olduğu kadar. Şimdi kollarımda hafif bölgesel kıl dökülmeleri var. Bahsettigim kıl dökülen yerler bozuk para büyüklüğünde alanı olan hafif putur pütür seklinde. Doktoruma söyledim humiradanmı diye? Bir cildiyeciye sor dedi. Is yerime tesadüfen gelen bir cildiyeciye gösterdim, önemli değil dedi nemlendirici kullanmalısın dedi. Anti-tnf kullanıyorum ondan olabilirmi dedim. Sen nemlendirici kullan yeter dedi :)
  • ARKADAŞLAR MERHABA ... YAKLAŞIK 3 AYDIR HUMİRA KULLANMAYA DEVAM EDİYORUM. HERHANGİ BİR SIKINTI YAŞAMADIM.DOKTORLARA SORACAK OLURSANIZ İĞNELRİ GÜNÜ GÜNÜNE VURUN DİYORLAR. BENİM FİKRİMİ SORACAKSANIZ OLURSANIZ.ELİNİZDEN GELDİĞİ KADAR AĞRINIZ SIZINIZ YOK İSE İĞNELERİ GECİKTİREBİLDİĞİNİZ KADAR GECİKTİRİN ... NE KADAR AZ KİMYASAL O KADAR AZ RİSK..EGZERSİZ,TEMPOLU YÜRÜYÜŞ.DÜZENLİ HAYAT,YAŞAYACAKSIN ALLAHA TEVEKKÜL EDİP HAYATINI SÜRDÜRECEKSİN..KENDİNİZE İYİ BAKIN...
  • humira iğnesini sosyal güvence olmadan almanın maliyeti ne kadar
    40 mg. 2045 TL.Pasta yapamıyorsanız, piyano çalamıyorsanız Humira'yı arayın.http://vimeo.com/27279323http://vimeo.com/27279268
  • Merhaba arkadaşlar teşhisi geç konulsada 6 senedir as hastasıyım ayda 3-4 gün dayanılmaz ağrılar için acilde vurulduğum ilaçlar dışında ilaç kullanmıyordum.Geçen sene doktorumun Humira iğne tedavisi yazmış olmasına rağmen anti tnf ye hiç niyetim yoktu ama 3 ay önce başlayan ve 45 gün geçmeyen ağrılardan sonra 10 gün önce Humira ilk enjeksiyonu yaptım 45 gündür geçmeyen ağrılar beni rahatsız atmedi 10 gündür.Gerçi bugün biraz ağrım var 2. enjeksiyon pazartesi yapacam sonrada kontrol hakkımızda hayırlısı
  • Arkadaslar merhaba bende 2yildir salazoprin ve endol kullanıyorum 2*2+1 şeklinde  mr sonuçlarında sadece aktif a.s gözüküyor ancak çok fazla şikayetim yok.doktorum yasin gençken ve a.s 'nin düzeyi su an başlangıç düzeyinin biraz üzerindeyken anti tnf kullanmami önerdiki hem hastalık ilerlemesin hemde omurgada kaybasma olmasın diye bir arkadaş yazmış %50 %50 başlama başlamaması konusunda kararsızım diye..ben su an aynı durumdayım bu konuyu çok sıkı takip edicem bu yüzden 2 haftadır bu ilaca karar verememiş biri olarak yorumlariniz benim için çok değerli.
  • monomono 5,394 Ankara
    Salozapryn ve endollla idare edebiliyorsunuz, çok fazla şikayetiniz de yok ama dr.unuz size Anti TNF edebiyatı yapıyor.? enteresan..
  • Merhaba arkadaslar haziran ayindan beri humira kullanmaya devam ediyorum. agrilarim yok denecek kadar az. simdiye kadar tek gördüğüm yan etkisi kollarimdaki derinin biraz kuruması ve hafif deri dokuntusu. Cildiyeci nemlendirici kullanmami önerdi. hastigi unuttum sayılır :) umarım bu hastalığa yakalanan her kez en az benim kadar iyi olur.
  • Humira kullanan arkadaşlara bir sorum var:

Humira'nın reçete edilebilmesi için geçmişte en az 3 antiromatizmal ilaç kullanım zorunluluğu var mı?
Yorum yapmak içinOturum Açın yada Kayıt Olun .

Bugün doğanlar

aytu999 aaykan can slow gandalf sbg1 stanlmccombie gwendstambaug nianna murathursever Aromacandle Mehmet Salık furkan sukruokan1